Nornide mängud

Teater: Must Kast
Autor: Jaanika Juhanson
Lavastaja: Jaanika Juhanson
Esietendus 3. juulil Tartus Raadi lennukiangaaris (Roosi 83)

Jaanika Juhanson Vanema Edda kangelaslaulude põhjal (tõlkija Rein Sepp)

Lavastuskunstnik Sander Põldsaar
Helikunstnik Gee
Mängivad Birgit Landberg, Jaanika Tammaru, Kaija Maarit Kalvet, Fatme Helge Leevald, Laura Niils, Liina Leinberg & Kaarel Targo 

Nornide kuulutust pead sa ehk kõluks
või arutuks ahvioimuseks,
aga vees sina upud, kas või aeruta pärituult:
mis määratud hukkuma, hukkub.
(Vanem Edda, tlk Rein Sepp)

Kõrgtehnoloogilise, kuid rusustunud elukeskkonna ääremaadel põgenevad kolm erineva minevikuga noort naist. Kelle eest? Kuhu? Miks? Kes on too noormees, kes varjudest välja imbub?
Ja kes on nemad – nornid? Hingetud jälitajad, kurja käsilased, mängumanipulaatorid, muutuste motivaatorid? Nemad on saatusemäärajad, kelle eest pääsu ei ole. Nemad ja nende mäng, mis saab põgenikud igal juhul kätte. Ning nüüd ei jää muud üle, kui loota vaid endale. Liitlasi selles mängus pole.

Lohutus tulevikus hargnev karge, karm ja jõuline lugu keskendub kolme kangelanna (vale)valikutele, valgustab läbi vihkamise ahelreaktsioonid ja küsib, kas lõppematute rollide ja topeltidentiteetide peegelmaailmas on armastus ja sõprus üldse võimalikud. Kui kellelegi ei või kindel olla, kas endale võib? Või on ka valikud manipuleeritavad ning kõik teed viivad vaid hukule? Miks me valime nii, nagu valime? Kas saaksime etteantud rajalt eemalduda?

Ulmelises ja muusikalises keskkonnateatri lavastuses „Nornide mängud“ kohtub vanaskandinaavia eepos „Vanem Edda“ küberpungiga. Eesti teatrimaastikul haruldane hoiatuslik ulmeteema toob fookusesse virtuaalmaailma peibutised ning kütkestavad ohud. Lavastuse tekst on kirjutatud lavastaja Jaanika Juhansoni poolt koostöös näitetrupiga ning põhineb seni Eestis algmaterjalina kasutamata vanaskandinaavia eepose „Vanem Edda“ kangelaslauludel (Rein Sepa tõlkes). Seekordne rõhuasetus on mõnevõrra tavatu – lood minevikuhämarusest on tõstetud tulevikuruumi, simulatsioonide ja mängude maailma, kus tegelikke võitjaid ei leidu. Või siiski?


Etendus kestab 3 tundi, vaheajaga. 
Pärast iga etendust toimub avatud vestlusring lavastusega seotud teemadel.

Lisaks toimuvad neljal korral mängu-teemalised tasuta loengud Genialistide Klubis:
7.06 kell 18.00 Tarmo Jüristo „Mis on mäng?“
9.06 kell 18.00 Sven Heiberg „Mäng ja tehnoloogia“
14.06 kell 18.00 Andrus Org „Mäng ja ulmekirjandus“
16.06 kell 18.00 Loone Ots „Mäng ja müüt“


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Detsember 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman