Kvaliteetinimene

Teater: Theatrum
Autor: Molière
Lavastaja: Maria Peterson
Esietendus 15. mail 2012 Theatrumi saalis

Tõlkija Lauri Leesi. 
Kunstnikud Maarja Naan (EKA stsenograafiaüliõpilane) ja Andri Luup.
Liikumine Tiina Mölder.  
Muusikaline kujundaja Eva Eensaar. Kõlab Jean-Baptiste Lully originaalmuusika.

Vanalinna Hariduskolleegiumi Teatrikooli diplomilavastus.
Osades: VHK Teatrikooli abituriendid Indrek Jõe, Jonathan Peterson, Ott-Henrik Raidmets, Teele Pärn, Lota Viik, Saskia Murumaa, Lea Kolde, Keiti Roosimägi, Saara Huimerind, Karmo Nigula, Karl Koppelmaa, Mihkel Matkevicius, Karl Arnold Kommel, Kati Ots, Sebastian Talmar ja VHK Teatrikooli õpilased Anna-Kristin Peterson ja Maria Netti Nüganen

“Kvaliteetinimesed oskavad kõike ilma kunagi midagi õppimata.” (Jean- Baptiste Poquelin ehk Molière)

Rikas kaupmees härra Jourdain tahab saada selleks, kes ta pole. Ta püüab tõusta galantide ja kvaliteetinimeste hulka. Kahjuks on tema tee peal palju takistusi ja tema perekond on kõike muud kui toetaval positsioonil – matsid jäävad matsideks. Kuidas härra Jourdainil õnnestub siiski austava mammamushi tiitlini jõuda, saab näha Theatrumis noorte ja kevadenergiat täis VHK teatrikooli noorte esituses.

"Kvaliteetinimene” (Le Bourgeois Gentilhomme, 1670) on viievaatuseline komöödia-ballett, kus mängitakse, lauldakse ja tantsitakse. Näidend saavutas kohe suure menu ja seda peetakse siiamaani üheks Molière'i olulisemaks teoseks. Eestis on seda mängitud nimega "Kodanlasest aadlimees" 1990. aastal Draamateatris, Lembit Petersoni lavastuses.

“Me ei arva sugugi, et keegi võiks olla nii kartmatu, et pretendeerida Galantsusele, kui ta ei pärine kõrgest Rassist Õilsuse ja au poolest, kui tal pole suurepärast mõistust, või kui tal pole palju rikkusi, mis säravad Maailma silmis, pimestades ja takistades Maailmal nägemast tema vigu. See aga ei takista seda, et võiks olemas olla Galante erineval tasemel – nagu on olemas erinevad staatused –, kes olles oma seisuses peavad rahulduma madala ja tuhmi auga omasuguste hulgas. Sest ei maksa endale ette kujutada, et oleks mingilgi moel võimalik esile tõusta, kui ei elata luksuslikus Palees, ei olda suurepäraselt riides ja saadetud hulga teenrite poolt ega omata mingit kõrget tiitlit, nagu näiteks Kõrgus või Lord.” (Charles Sorel “Galantsuse seadused” /”Les Lois de la galanterie”, 1644)

* * *

Piletid (9/6) saadaval Theatrumi kassas (e-r 12-17), Piletilevi ja Piletimaailma müügipunktides maismaal ja internetis, Statoili jaamades. Info ja broneerimine tel. 6446 889, theatrum@theatrum.eeTäppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman