Kuldne Mask Eestis 2015: Onegin

Autor: Aleksandr Puškin
Lavastaja: Timofei Kuljabin
Külalisetendused 16. ja 17. oktoobril 2015 Vene Teatris

Teater „Krasnõi fakel" (Novosibirsk)        
Aleksandr Puškini motiividel

Lavastaja: Timofei Kuljabin
Kunstnik: Oleg Golovko
Koreograaf: Artur Oštšepkov
Valguskunstnik: Deniss Solntsev
Muusikaline kujundus: Vladimir Bõtškovski
Näitlejad: Pavel Poljakov, Sergei Bogomolov, Vitali Gudkov, Darja Jemeljanova, Valeria Krutšinina, Georgi Bolonev, Konstantin Kolesnik, Jelena Ždanova, Irina Krivinos, Linda Ahmetzjanova, Danil Ljapustin, Jelena Drinevskaja
Stroofe loeb Igor Belozerov

Etendus kestab 2 tundi 40 min. koos vaheajaga
18+


Teatri „Krasnõi fakel" lavastus on teostatud kaasaegsete vahenditega ja see räägib kaasaegsetest inimestest, kordamata Puškini värssromaani lavastamise klassikalisi skeeme. Paljuski on tegemist väga lõbusa ja leidliku looga, kuid lõpuks jätab see ikkagi mulje olmeõudusest, surmahirmust, mis on ainus pääsetee pealetükkiva ja väsitava argipäeva eest. See on lavastus aja kangusest, kui aeg pühib inimesed maamunalt neist jälgegi jätmata, nii et ei jää isegi mälestust. Onegin on kaasaegne küünikust blogija, kes püüab pettumuse taha varjata kontrollimatut hedonismi. Õel, kuid samas naiivne Tatjana, kes saab äpardustest ainult jõudu juurde. Kärkivalt ülevoolav Lenski koos oma banaalse tibi Olgaga. Lavastus on rajatud peaaegu tervikuna plastikale (Puškini read kõlavad transleerituna), musikaalsele stiihiale, näitlejate kohalolekut rõhutavatele etüüdidele, muutes seeläbi lavastuse väärtuslikuks kõigist senistest Puškini käsitlustest eemaldumise tõttu. Selline teistsugune lähenemine võimaldab lavastaja Timofei Kuljabinil kaasata loosse neid stseene ja Puškini detaile, mis tavaliselt värssromaani lavalekandmisel kaduma lähevad. Selles lavastuses pole oluline mitte teksti elluäratamine, vaid teksti mängimine ja Puškini meeleolude oskuslik edasiandmine. Just see on see positsioon, tänu millele on vaatajal suur õnn mitte näha taaskordseid kultuurikoode, vaid lugeda „Oneginit" nii, nagu oleks tegemist esmakordse tutvumisega selle teosega.
Festivali „Kuldne Mask" ekspert Pavel Rudnev

„Kuldne Mask" 2014 preemiad: „Parim valguskunstniku töö" ja Draamalavastuste ja nukuteatri žürii eripreemia. Nominatsioonid preemiale: „Parim draamalavastus, suurvorm", „Parim lavastajatöö", „Parim kunstnikutöö", „Parim naisosatäitmine" (Darja Jemeljanova).


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman