Kuldne Mask Eestis: Karamazovid

Autor: F. Dostojevski põhjal
Lavastaja: Boris Eifman

Boris Eifmani Balletiteater, Sankt-Peterburg

Ballett F. Dostojevski romaani põhjal R. Wagneri, M. Mussorgski ja S. Rahmaninovi muusikale

Lavastaja: Boris Eifman
Kunstnik: Vjatšeslav Okunev

Kuldse Maski preemia 1997 – „Parim balleti meesroll” (Igor Markov). Nominatsioon Kuldse Maski preemiale – „Parim balletilavastus”, „Parim ballettmeistri/koreograafi töö”.

20 aastat tagasi ühe koreograafi autoriteatrina tekkinud Boris Eifmani ballett on siiani unikaalne ja uskumatult võluv nähtus. New York Times nimetas selle kollektiivi loojat „meheks, kes julges”. Koreograafia rafineeritud keele abil toob Eifman lavale klassikateosed, leides mitte ainult süžee, vaid ka autori ideede täpse edasiandmise viisi. Boriss Eifman ütleb ise oma balleti kohta järgmist: „Dostojevski romaani põhiidee on karamazovštšina, pärilikkuse idee selle sõna laiemas tähenduses... Teine, mind erutav mõte selgineb Ivani ja Aleksei dialoogis: millist teed peaks inimkond minema, et harmooniani jõuda. Aleksei elu ise on Venemaa ajaloo kehastus: usklikust kõike enda ümber hävitavaks – ning taas Jumala juurde tagasipöördumine.”

Just „Karamazovitega” sai alguse vene klassikalise kirjanduse põhjal lavastatud ballettide tetraloogia, sinna ritta kuuluvad „Anna Karenina”, „Kajakas” ja „Onegin”. Kriitika märgib, et autoril õnnestus luua ebatavaline mõjujõud – visuaalselt külgetõmbav, rafineeritud, vormilt väljendusrikas, nagu selles balletis peab olema, ning sügavasisuline, erutades meid nii, nagu tõeline kunst meid erutab ja peab erutama panema.

Etendus koos vaheajaga kestab 2 tundi.  Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman