Kruvipööre

Autor: Benjamin Britten
Lavastaja: Laura Kalle (EMTA Lavakunstikool)
Esietendus 29. aprillil 2016 Rahvusooper Estonia Kammersaalis

Dirigent Ingrid Roose (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia)
Kunstnik Mirjam Aimla (Eesti Kunstiakadeemia)
Valguskunstnik Mari-Riin Villemsoo (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia)
Videokunstnik Carmen Seljamaa (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia)
Dekoratsioonid Eerik Kask (Tallinna Tehnikakõrgkool)

Osades Arete Teemets, Hanno Mölderkivi, Kadi Jürgens, Kadri-Liis Kukk, Liisi Promet Silver Piiroja

"Kruvipööre" on Benjamin Britteni kammerooper, mis on kirjutatud kolmele sopranile, tüdruksopranile, poiss-sopranile ja tenorile. Ooperi libreto põhineb Henry Jamesi samanimelisel kummitusjutul. Materjal on interpreete paelunud juba mitukümmend aastat, kuna see on nii muusika kui süžee poolest äärmiselt võluv ja kummastav. "Kruvipöörde" tegelased on lapsed ja vaimud ning loo tegevustik keerdub lahti vanas majas, mis ei taha oma minevikust lahti lasta.

Lavastajalt: "Teema, mis mind selle materjali juures vast kõige rohkem kütkestab, on hirm ja täpsemalt hirmu suund. Benjamin Britteni ooperisse on lisatud üks rida, mida Jamesil originaalis ei olnud: "The ceremony of innocence is drowned" ehk "ja uputab süütuse tseremoonia" (Tlk Märt Väljataga). Rida pärineb W. B. Yeatsi luuletusest "Teine tulemine". Üks ring lõpeb ja teine saab alguse. Kruvipöörde keerdkäikude keskmes olevas vanas majas saavad siin- ja sealpoolne ring servapidi kokku ja tegevuse käiku hakkab määrama see, kui hästi me iseend ja oma hirme tunneme ning sellest endale aru anname."

Dirigendilt: "Mind paelub selle ooperi juures kõige rohkem see, kuidas Britten on väga oskuslikult kõik meeleolud, diskussioonid ja konfliktid muusikasse kirjutanud. Selle teose puhul on märgiline kohe pärast sissejuhatavat proloogi orkestris kõlav 12-heliline "Kruvi"-teema. Ooper on kirjutatud ühesele orkestrikoosseisule, mis seab küll igale orkestrandile väga suure vastutuse, kuid annab seda enam ruumi musikaalsusele ja interpretatsioonile."

Benjamin Britteni kammerooper "Kruvipööre" jõuab lavale väga mitme Eesti kõrgkooli üliõpilaste abiga. Nii lavastaja, dirigent, produtsent kui ka lauljad ja orkestrandid õpivad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Kunstnikud on Eesti Kunstiakadeemiast ja Tallinna Tehnikakõrgkoolist ja valguskunstnik ning videokunstnik Tartu ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast.


NB! Ooper on inglise keeles.Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman