Kraepelini variatsioonid

Teater: Eesti Draamateater
Autor: Davide Carnevali
Lavastaja: Hendrik Toompere jr jr
sõnalavastus
Esietendus 20. aprillil 2013 väikeses saalis

Kunstnik Laura Pählapuu (külalisena)
Tõlkinud Dagmar Raudam

Osades Lembit Ulfsak, Raimo Pass, Lauri Kaldoja (külalisena)

Etendus on ilma vaheajata ning kestab 1 tund ja 15 minutit.

Küllap on meile kõigile tuttav olukord, kui keegi räägib lugu, ise mäletamata, et teeb seda juba kümnendat korda. Mälu oma viguritega võib meid visata kurat teab mis olukorda, teinekord vägagi absurdsesse ja naljakasse. Kusjuures vanusest olenemata võib seda juhtuda kõigiga. Kas inimese elu – inimese elu lugu – on see, mis tegelikult oli, või see, mida ta mäletab, või see, kuidas ta mäletab? Meie mälu salvestab mälestusi valikuliselt, loob teinekord ebaloogilisi seoseid, laseb kujutletul tagantjärgi meenuda kui tõestisündinul.

Meie loo kangelane on vana mees, kes on elanud pika elu. Minu vanavanaemade ja vanavanaisade kaasaegne. Tema mälu on hääbumas, mälestused segunevad kujutlustega, viskavad teda aeg-ajalt kohtadesse, kus ta pole kunagi viibinud. See, mis kaob, mõjutab omakorda järgmisi seoseid ja kujutlusi. Ometi pole tal päris kõik segamini. Midagi ta ikkagi mäletab. Ja üleüldse, kas ongi tähtis, mis järjekorras sündmusi, fragmente ja mälestusi mäletatakse? Oluline on, et moodustub terviklik lugu. Ühe inimese lugu.

Autor on lisanud oma näitemängule mõningaid soovitusi. Fragmente, millest tekst koosneb, ei pea ilmtingimata ette kandma kirja pandud järjekorras. Tegevustik võib olla segi paisatud. Stseenid võivad osaliselt kattuda või olla ette kantud samaaegselt. Võib teha kärpeid. Stseene võib ühendada, võib katkestada eelmist stseeni uue sissetulekuga või suvaliselt korrata. Või siis ette kanda üks, kaks, kolm, lõpmatuid kordi nende märkamatute variatsioonidega, mis on elu.

Kohati oleme tema soovituste järgi ka toiminud.

„Ei tundu, et sõda käiks. Või siiski, sõda on ka siit üle käinud. Restoran on kahekorruseline, alumise korruse sambad ja seinad on kaetud luuderohuga. Täna on tema sünnipäev. Tal on seljas lilleline kleit, mille ma talle sel õhtul kinkisin, punaste lilledega kleit. Me oleme noored, väga noored, tema ja mina.“

Hendrik Toompere jr jr

Näidendi autor Davide Carnevali (sündinud 1981 Milanos, praegu elab ja töötab Berliinis) on itaalia teatrikriitik ja toimetaja. Näidendi esmaesitus oli Berliinis Stückemarktil 2009.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Juuni 2021
E T K N R L P
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman