Kajakas

Teater: Theatrum
Autor: Anton Tšehhov
Lavastaja: Maria Peterson
Esietendus 6. juunil 2014 Esna mõisas

Kostüümikunstnik Kristiina-Hortensia Port
Muusikaline kujundaja Eva Eensaar

Osades VHK XVI teatrilennu õpilased: Stefan Peetri, Anna Kristin Peterson, Steffi Pähn, Karl Valkna, Henri Georg Viies, Jakob Tulve, Lotte Krall, Hanna Aunin, Nils Mattias Steinberg, Ken Rüütel, Ilo-Ann Saarepera, Tiina Adamson, Priit Põldma (VHK teatrikooli vilistlane)

Kuidas teha nii, et hing saaks vabalt lennata kõikidele välistele vormidele vaatamata või vaadates? Mis on illusioon ja mis on tegelikkus? Või mis on vabadus? Kuidas julgeda lennata kõikidele takistustele vaatamata?

Vanalinna Hariduskolleegiumi Teatrikooli diplomitööks valminud Anton Tšehhovi komöödia.
Eelmisel aastal tuli sama näidend ettekandele teatrikooli arvestusena, nüüd aga on noored aasta vanemaks saanud, teemad endiselt aktuaalsed ja arvestusest on küpsenud diplomitöö.

Siinkohal väljavõte ühest eelmise aasta vastukajast: "Juunis mängisid VHK 11. klassi lõpetajad Esnal Anton Tšehhovi näidendit "Kajakas". Nad ütlesid selle neli tundi kestnud etenduse kohta "arvestus". Mina ütlen "elamus". Neli vaatust just nii, nagu Tšehhovil mõeldud: kaks õues, mõisapargis, kaks mõisas. Tekkis selline enneolematu usalduse ring: Tšehhov, tema aeg ja tänased noored. Ja oli see hämmastav teatriime, mis seletamatu iga kord, et noored inimesed mängisid olukordi, tegevusi ja tundeid, mida nad elus päris kindlasti veel kogenud ei ole, ja said sellega hakkama. Tegid seda sellise veendumusega, et kõik tundus aus, pisut suurem kui elu. Noorte mäng oli täis mõistmist ja mõista tahtmist. " (Margus Mikomägi, Maaleht, august 2013)

Esna mõisa interjöör on hämmastavalt sarnane ühele esimestest "Kajaka" lavakujundustest. Originaali maketti on võimalik näha Moskva lähistel Melihhovos Tšehhovi majamuuseumis - paigas, kus "Kajakas" on kirjutatud. On meeldiv tõdeda, et taoline originaalilähedane paik on olemas ka Eestimaa südames. Esna mõisa eriline atmosfäär kindlasti aitab kaasa Tšehhovi tegelaste taaselustumisele.

Esna asub keset Eestit. Sinna on umbes tunni või pooleteise tee Tallinnast, Tartust, Pärnust, Rakverest, Viljandist, Raplast... Esna mõis ei vaja ilmselt paljudele tutvustamist, kui aga on neid, kes pole veel sinna jõudnud, siis on selleks nüüd hea võimalus! Kuidas osatakse erinevaid ajastuid ühes majas hoida, panna hoone korda nii, et ajalugu välja ei lõhu ja maja edasi elab - seda tasub oma silmaga vaadata. Võib kohale tulla ka veidi varem ja jalutada läbi metsa endise mõisakabeli juurde. Või teha seda pärast etendust. Igal juhul on mõis ja selle ümbrus imetlemist väärt.

Saali mahutavus ei ole suur, soovitame soovijail piletiostuga kiirustada!
Piletid (10/7) müügil Kloostri Aidas (Vene 14, E-R 10-19, L 12-19),
info ja broneerimine +37256969597+37256969597 ja theatrum@theatrum.ee


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman