Kahtlus

Autor: John Patrick Shanley
Lavastaja: Madis Kalmet
sõnalavastus
Esietendus 2. septembril 2015 Katariina kirikus

Valguskunstnik: Priidu Adlas
Muusikaline kujundus: Peeter Konovalov
Kunstnik: Ivi Piho

Osades:
Isa Flynn – Guido Kangur (Eesti Draamateater)
Õde Aloysius Beauvier – Anne Veesaar
Õde James  – Ursula Ratasepp (Tallinna Linnateater)
Donald Mulleri ema Mrs. Muller – Harriet Toompere (Eesti Draamateater)

Näidend "Kahtlus" räägib St. Nicholase kirikukoolist Bronxis 1964. aastal. Karismaatiline kirikuõpetaja Isa Flynn püüab muuta kooli kivistunud tavasid, mida on aastaid läbi raudse hirmuvalitsuse kaitsnud kooli direktriss, konservatiivne õde Aloysius Beauvier. Ühiskonnas liikuvate muutuste mõjul võetakse kooli vastu esimene tõmmu õpilane Donald Muller. Ent kui naiivne õde James räägib oma kahtlusest, et isa Flynn pöörab Donaldile eraviisiliselt liiga palju tähelepanu, alustab õde Aloysius ristiretke, et tõde päevavalgele tuua ja mees koolist välja heita. Isa Flynn aga ei kavatse alistuda ilma võitluseta.

Näidend “Kahtlus” jutustab loo sellest, kuidas kogemata lendu lastud kahtlus võib tekitada kahtlustuste laviini, mille tõesust kontrollida polegi võimalik. Me võime oma kahtluste ning süüdistamisega jõuda koguni hetkeni, mil me teame, et me ei tea tegelikult midagi, aga meil pole ka lihtsalt julgust seda avalikult tunnistada. Ja meile jääbki teadmata, kuidas siis tegelikult oli? 

Lavastaja Madis Kalmeti sõnul kõneleb John Patrick Shanley näidend “Kahtlus” inimlikest nõrkustest, nende allasurumisest ja varjamisest. “Meie kõigi uskumused ja veendumused on osa fassaadist, mida me oleme enda ette ehitanud, et end kaitsta. Me valime sageli, kas uskuda inimese süütust või süüd, kiriku pühadust või kollektiivset moraali ühiskonnas, ” lisas Kalmet. 

Lavastuse mängupaik on hoolikalt valitud ning selleks on Katariina kirik Tallinnas. “See kirik on kogu näidendi temaatika ning kontekstiga tugevas arhitektuurilises seoses ja toetab erakordselt hästi kogu etenduse atmosfääri,” ütles lavastuse kunstnik Ivi Piho. 

Näidendi põhjal on vändatud viiele Oscarile ja viiele Kuldgloobusele kandideerinud film "Doubt", mille peaosades mängisid Meryl Streep ja Philip Seymour Hoffman.Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman