Kõrv, heli ja hark puu otsas

Teater: Kanuti Gildi SAAL
Autor: Eleonora Tikas
Esietendus 16. oktoobril 2012 Püha Vaimu SAALis

Esitajad: Eleonora Tikas, Juha Valkeapää

Tehniline tugi: Kalle Tikas

Kaasproduktsioon: Kanuti Gildi SAAL


õhk lainetab

tigude kojad on nagu vahutavad laineharjad

õhust pääseb läbi nagu veest

lendamine on nagu ujumine

õhus saab ujuda

linnud on  nagu kalad ja ujuvad õhus

ujumine on nagu lendamine

õhu põhjas kasvavad puud

ja õhk lainetab


Kas vaikust saab kogeda? Kui hakkan helikihte ükshaaval kaotama, kas siis jõuan ka vaikuseni? Lõpuks jään mina ikka alles. Kui mind enam ei ole, siis pole ka heli ega vaikuse tajujat. Jätan vaikuse kõrvale ja hakkan helikihte sirvima. Alguses võtan mitu heli korraga, siis proovin ühe ainsa helikihiga suhestuda. Kui püüan seda ainsat helikihti kaotada, jään jälle mina alles. Kui inimene koos tema kõrvaga viia helikindlasse kambrisse, võtab ta sinna ka helid kaasa. Vaikuse kogemisesks pole kõrv vajalik.

Kõrvaga saab kogeda helisid. Suletud silmadega. Muusikat on suletud silmadega isegi lihtsam kuulata. Kui istun kusagil pargis või hoopis tänaval pingi peal on juba hulga raskem jääda lihtsalt suletud silmadega kuulajaks. Tahan laud lahti rebida ja silmadega helisid näha. Kas see tähendab, et nägijana omistan helidele pidevalt ka kuju ja värvi?

Kas saab teha nii, et nägija tajuks helisid võrdväärselt pimedaga? Selles selgusele jõudmiseks palume etenduse ruumi nii nägijad kui pimedad. Proovime luua maailma, kus nägijad ja pimedad saavad mängida sama mängu. Mäng käib kõrva ja helilainete vahel - sealt edasi võib juba päris palju ette kujutada.


Eleonora Tikas on eesti häälekunstnik. Oma häält rakendab ta peamiselt eksperimentaalse muusika valdkonnas soolo- ja koostööprojektides. Teda huvitab etteastete lavastamine, kus häälel või muul helil on kandev osa. "Kõrv, heli ja hark puu otsas" on Eleonora Tikase esimene väljakutse pikema helidel põhineva kuuldemängu loomisel.

Juha Valkeapää on soome etenduskunstnik. Helid ja häälitsused omavad tema loomingus olulist osa. Ta on loonud heliinstallatsioone, helimaastikke raadiole, tantsu- ja teatrietendustele, näitustele. Aastatel 2013-2017 saab Juha Valkeapää oma loomingulises tegevuses toetust Soome Rahvuslikult Teatri Nõukogult.Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Pilet: eelmüügist Piletilevis 5/8 EUR, pool tundi enne algust kohapeal 7/10 EURTäppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman