Junona ja Avos

Lavastaja: Aleksandr Ryhlov

Muusika: Alexey Rybnikov
Tekst: Andrey Voznesensky
Koreograaf: Žanna Šmakova


Nokia Kontserdimaja laval on taas kõige kuulsam vene rokk-ooper „Junona ja Avos“. Seekord näeb publik lavastuse täiendatud versiooni. Etenduses kasutatakse videoinstallatsioone, mis on valminud 2013. aastal Alexey Rybnikovi loomingulise tegevuse 50. juubeliks. Samuti võtab etendusest osa tuntud vene kitarrist, vokalist ja näitleja, projektis “Hääl” osalev Aleksandr Pozdnjakov. Tema virtuoosne kitarrimäng annab rokk-ooperile uue ning eripärase kõla.

Rokk-ooperi esietendus toimus 1981. aastal, autoriteks tuntud vene helilooja Alexey Rybnikov ja luuletaja Andrey Voznesensky. 1983. aastal korraldas prantsuse moekunstnik Pierre Cardin „Junona ja Avos“ etenduse prantsuse publikule, seejärel järgnesid ülimenukad esinemised kõikjal maailmas: USA-s, Saksamaal, Hollandis ja teistes riikides. Hiljem on ooperit lavastatud Poolas, Ungaris, Tšehhis, Saksamaal, Lõuna-Koreas.

2009. aasta suvel esitles Alexey Rybnikovi teater rokk-ooperi „Junona ja Avos“ uusversiooni, mis läks väga edukalt. Alexey Rybnikovi uue, täiendatud versiooni eesmärk on tagada autorite esialgse idee säilimine.

Rokk-ooperi süžee põhineb tõsielulistel sündmustel ja on pühendatud vene riigitegelase Nikolai Petrovitš Rezanovi reisile Kaliforniasse 1806. aastal. Kalifornias kohtus ta noore Concepción Argüello, San-Fransisco kuberneri tütrega, kellega kihlus. Selleks, et saada luba katoliiklasega abiellumiseks pidi Rezanov minema tagasi Venemaale, Sankt-Peterburgi tsaari juurde. Tagasiteel jäi ta raskelt haigeks ning suri. Conchita ei uskunud oma peigmehe surma ning alles 1842. aastal jõudis temani kurb teade. Seejärel läks Conchita kloostrisse, kus ta ka suri.

Kahe sajandi pärast toimus Conchita ja Rezanovi sümboolne taaskohtumine. 2000. aasta sügisel tõi Kalifornia šeriff Krasnojarskisse tütarkapse hauast mulda ning roosi, et panna need valge risti juurde, kus ühel küljel on kirjas „Ma ei unusta sind kunagi“ ja teisel „Ma ei näe sind kunagi“ - rokk-ooperi tuntuima ballaadi sõnad.

„Junona ja Avos“ - kõige kuulsaim rokk-ooper Venemaa laval juba viimased 30 aastat. Alexey Rybnikovi Moskva Riiklikul Teatril on ainuõigus rokk-ooperi „Junona ja Avos“ esitamiseks.Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman