Esimene lugemine: Jää

Teater: Eesti Draamateater
Autor: Ott Aardam
Lavastaja: Ott Aardam
sõnalavastus
Esimene lugemine 5. märtsil 2014 Eesti Draamateatri Maalisaalis

Loevad Ester Pajusoo, Aleksander Eelmaa (Tallinna Linnateater), Piret Krumm, Lauri Kaldoja, Anna Kristin Peterson (Vanalinna Hariduskolleegium).


"Jää" võitis III preemia Eesti Teatri Agentuuri 2013. a näidendivõistlusel

Vana naine tuleb mehe juurde. Nagu ikka tullakse. Harjumusest. Kiindumusest. Kes neil enam vahet teeb? Kunagi ammu kohtusid ka noor naine ja noor mees. Kirglikult. Ebalevalt. Kohtumised muutuvad ajas nagu kohtujadki. Lausumata sõnad jäävad aga alati lausumata sõnadeks. Elamata eludeks. Näidendi poeetikaga teeb autor kummarduse Jon Fossele: vaikimine kõneleb enam kui sõnad, armastusest räägitakse, kuid seda ei avaldata, soov mäletada on suurem kui tahe mälestusi endaga kaasas kanda. Nii jääbki vaid ühine jäine ruum, kus kohtuvad vana mees ja vana naine, kus kohtuvad noor mees ja noor naine. Kus lõpuks kohtuvad ka vana mees ja noor naine – on üks neist nüüd targem?

Ott Aardam (s 1980) on näitleja, lavastaja ja näidendikirjutaja, kelle tekstides on tuntav näitlejakeskne lähenemine – olles õppinud näitlejaks ongi tema põhitöö teatris olnud laval. Lavastama ja kirjutama hakkas ta Viljandi teatris Ugala, kuhu Aardam pärast kooli lõppu koos viie kursusekaaslasega tööle läks. Aardam on olnud lavastajana ka Tartu Uue Teatri sünni juures ning töötab hetkel Tallinnas Theatrumis. Kõik tema Ugala teatris tehtud lavastused on valminud autori enda tekstide põhjal.

Esimesed tekstid olid trupipoolsetele ettepanekutele ja muudatustele avatud ning kuigi oma sisult ja vormilt väga erinevad, on nende ühised jooned äratuntavad. Kõiki tema näidendeid ühendab igapäevaste ja olmeliste toimetuste kõrgema mõttega ühendamise püüe, pisiasjades laiema pildi nägemine. Ott Aardami omateksti põhjal Ugalas lavastatud „Mee hind“ pälvis festivalil „Balti Draama 2012“ parima lavastuse auhinna.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman