Birgitta Festival 2010: balletid Bolero, Underground ja Palat 6

Lavastaja: Radu Poklitaru

KIIEVI MODERNSE BALLETI TEATER

Kunstiline juht ja koreograaf RADU POKLITARU
Kostüümikunstnik ANNA IPATJEVA
Koreograafi assistent ANATOLI KOZLOV
Teater tegutseb metseen Vladimir Filippovi Kunstide Fondi toetusel

Kestus 2:30 kahe vaheajaga

TEATER KYIV MODERN BALLETT (loodud aastal 2006) on väga noorte pilkude, noorte kehade, noorte inimeste teater, kaasaegse tantsu professionaalide teater. Üks teatri prioriteete on meisterlikkus – artistid õpivad pidevalt klassikalist ja modern- ning džäss-tantsu, aga ka flying low´d, kontaktset  improvisatisooni ja lavakõnet.

Füüsiliselt täiusliku ja huvitava teatrikeelega lavastused on noorelt koreograafilt Radu Poklitarult, kes on pälvinud nii Venemaa teatriauhinna Kuldse Maski kui Euroopa metropolide tunnustuse. Kui modernballetis on palju erinevaid suundi, siis võiks öelda, et Kievi noorte stiil on teatraliseeritud story-telling. See oleks aga häbematu lihtsustamine, sest põhirõhk on just selle story psühholoogiliste aspektide avamisel koreograafiakeeles. Kui Ukraina muusikateater on põhiliselt üsna stagneerunud seisundis, siis end riigiooperist lahtirebinud tantsijate trupp tahab teha iseseisvalt kaasaegset teatrit. Just iseseisvalt, sest nende tegutsmisel pole mingit riigi tuge. Väiksemal hulgal saadakse raha välisesinemistelt, ja põhiliselt  – tööstusjuhina tegutsevalt metseenilt. Just! See on metseeni toetusel tegutsev teater. Tegemist pole mitte 18. sajandi Itaalia, vaid 21. sajandi Ukrainaga.


"Underground"

Läti helilooja Peteris Vasksi muusikale loodud lavastus, mille loomisel inspireerisid lavastaja Radu Poklitarut Jean-Paul Sartre´i sõnad: “Põrgu – see on teised”. Aga see pole põrgu Piibli tähenduses. See on lugu inimestest, kes on jäänud sõja jalgu. Ja nende Underground-ruum muudab emotsioonid äärmuslikuks: armastus-vihkamine, rõõm-meeleheide. Keegi ei tea, kas nad enam päikesevalgust näevad.  Ja sellepärast on nende  “praegu” märksa olulisem kui “pärast”.

"Palat nr. 6" Arvo Pärdi muusikale Anton Tšehhovi jutustuste põhjal
Mõlemad lühiballetid on kaasaegse muusika kaunimatele teostele.
See on esimene kord, kui Pärdi muusika festivalil kõlab.

Kolmandana näeb sel õhtul tuntud Raveli “Boolero” uuslavastust.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman