Birgitta Festival 19': Don Quijote

Autor: Ludwig (Léon) Minkus

Ballett

Tbilisi Z. Paliashvili nimeline riiklik ooperi- ja balletiteater (Gruusia)

Helilooja Ludwig (Léon) Minkus
Lavastajad Nina Ananiashvili (Tbilisi Z. Paliashvili nimelise riikliku balletiteatri kunstiline juht) ja Aleksei Fadejetšev
Stsenograaf Vjatšeslav Okunev
Moskva Novaja Opera orkester

Don Quijote on vaimustunud rüütlilugudest ja unistamisest ning soovib ka ise minna maailma suuri tegusid tegema, et endale kuulsust koguda. Ballett võtabki meid kaasa peategelase Don Quijote seiklusrikkasse maailma, kus põimub reaalne ja välja mõeldud elu. Nii satub tema teele kõrtsmiku tütar Kitri, kelles Don Quijote näeb südamedaami printsess Dulcinead. Või siis arvab ta mustlaslaagri nukuteatri tuuleveskid hirmsad koletised olevat, kelle käest tuleb nukud rüütellikult päästa. Kogu selle seiklusrikka teekonna teeb kaasa truu alam Sancho Panza.

"Mis saabub ja mida ma soovin, on jubedalt erinev," kirjutas kord üks eesti poeet. Küllap sedasama tundis ka Hispaania hinge kandja, kurva kuju rüütel Don Quijote. Tema kompromissitu võitlus surematute väärtuste eest, kõige naeru, muiete ja heasõbralike soovituste kiuste, on üha ajakajalisem tänases maailmas, mis on tõejärgne ja – vaadakem hilisõhtul peeglisse – ideaalidest väsinud. Mis kõneleb meie hinges, vaevukuuldavalt, siis tormiks tõustes, mida me vahel ehk isegi endale tunnistada ei taha? Miguel de Cervantes teadis, varsti juba pool aastatuhat tagasi, ja sellepärast teda klassikuks loetaksegi.

Austria-Ungari päritolu Ludwig Minkus, kes oli aastaid Peterburis ja Moskvas keiserlike teatrite ametlik helilooja, seisis otse klassikalise balleti lätetel. Paljudele tema teostele lõi esimese koreograafia Marius Petipa ise, mille parim näide on teie ees. Tbilisi balletiartistid kannavad ette maailma balletimuusika tähtteose, hispaania kõladega meeliskleva "Don Quijote".


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman