Birgitta Festival 17': Tosca

Autor: Giacomo Puccini

English Touring Opera
Kaastegevad Festivaliorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor

Dirigent Risto Joost
Lavastaja Blanche McIntyre
Kunstnik Florence de Mare

„Tosca“ on itaalia helilooja Giacomo Puccini ooper, mille libreto kirjutasid Luigi Illica ja Giuseppe Giacosa. Teos põhineb Victorien Sardou' draamal „La Tosca“. Ooper esietendus Roomas Costanzi teatris 14. jaanuaril 1900. „Tosca“ on üks mängitumaid oopereid maailmas.

Sisu:
1800. aastal valitseb Roomas hirm, et senine vabariik langeb ja võimu haaravad monarhistid. Monarhiste pooldav salapolitsei ülem Scarpia jälitab vanglast põgenenud vabariiklast Angelottit, kes satub põgenemisel kirikusse, kus varjab end ka teine vabariiklane Cavaradossi. Too pakub Angelottile kaitset oma salajases varjupaigas kiriku lähedal. Scarpia jõuab Angelottit jälitades kirikusse, kust mehed on just põgenenud. Ta kohtab seal Cavaradossi kallimat Toscat ja laseb oma alamatel jälitada teda Cavaradossi varjupaigani. Meestel ei õnnestu Angelottit leida, kuid nad vahistavad Cavaradossi ning piinavad teda, et teada saada Angelotti asupaika. Scarpia sunnib Toscat vaatama oma kallima piinamist, et saada temalt teada Angelotti asukohta. Viimaks naine murdub ning avaldab selle. Siis aga saabub teade Napoleoni ja vabariiklaste võidust monarhistide üle ning Cavaradossi ilmutab selle peale oma suurt heameelt. Maruvihane Scarpia mõistab Cavaradossi surma. Meeleheitel Tosca anub Scarpiat oma armastatu elu eest ning Scarpia on nõus Cavaradossile armu andma, kui Tosca end talle annab. Scarpio lähenemiskatsel tapab Tosca ta noaga. Seejärel jookseb Tosca päästma Cavaradossit, kes selleks ajaks on viidud juba hukkamissalga ette. Naine jääb hiljaks ning Cavaradossi lastakse maha. Kui Scarpia alamad ruttavad Toscat oma ülema mõrva eest kinni võtma, tapab too ka enda.

English Touring Opera (ETO) loodi Inglismaal 1979. aastal, toona Opera 80 nime all. Trupi eesmärk on viia oma lavastusi erinevatesse Euroopa paikadesse, mis pole traditsioonilisteks ooperietendusteks loodud, pakkudes nii kõrgetasemelist ooperit publikule, kellel igapäevaselt puudub võimalus seda nautida. 2002. aastast on ETO peadirektor Inglismaal tunnustatud lavastaja James Conway, samast aastast on trupi muusikajuht Michael Rosewell.

Etenduse kestus 2 tundi ja 40 minutit (üks vaheaeg 30 min.)


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman