Birgitta Festival: Attila

Teater: Endla Teater
Autor: Giuseppe Verdi
Lavastaja: Üllar Saaremäe
Esietendus 4. juunil 2011 Endla teatri Suures saalis.

Ooperi muusikaline juht ja dirigent on Erki Pehk,
lavastaja Üllar Saaremäe,
kunstnik Madis Nurms ning koreograaf Oleg Titov.
Nimiosas Anatoli Siuko (Valgevene), teistes osades Sandra Janušaitė (Leedu), Erik Fenton (USA) Vladislav Sulimski (Venemaa) ning Mati Palm. Kaasa teevad Kaunase Riikliku Ooperiteatri koor ja orkester.

2.-12. juunini toimuva Pärnu Rahvusvahelise Ooperimuusika Festivali PromFest esimese tähtsündmusena esietendub Giuseppe Verdi ooper „Attila“.
Tegemist on PromFesti ja Endla teatri viienda ühise ooperiprojektiga, esmakordselt teevad sel aastal kaasa Kaunase Riikliku Muusikateatri koor ja orkester. Kokku antakse „Attilaga“ juunis vaid neli etendust Pärnus ja Tartus ning üks etendus augustis Tallinnas Birgitta Festivalil. Edasi läheb „Attila“ Kaunase Riikliku Muusikateatri repertuaari.

„Ühest küljest on “Attila“ traagiline keelatud armastuse lugu, kus väepealiku tütar armub oma isa mõrtsukasse ja kodumaa vallutajasse. Samas on „Attilas“ ka sügav kokkupõrge inimlikul tasandil – Attila kui ürgjõulise, loodusliku inimnatuuri ning salakavala ühiskonna ja süsteemi vahel. Loo fooniks on kindlasti kultuuride konflikt, milles võib näha paralleele täna kristliku ja islami maailma vahel toimuvaga,“ rääkis lavastaja Üllar Saaremäe.

„Attila“ kuulub Verdi varasemasse loominguperioodi ning jõudis esmakordselt lavale 1846. aastal. Keerukate vokaalpartiide tõttu näeb „Attilat“ laval harva – kuulsa New Yorgi Metropolitan Opera lavale jõudis see esmakordselt alles tänavu veebruaris. „Attila“ esmalavastus Eestis ja ühtlasi kogu Nõukogude Liidus toimus 1976. aastal Estonias, nimiosas Teo Maiste ja Mati Palm. PromFest toob Endla teatris välja „Attila“ teise lavastuse Eestis.
Ooperi nimitegelaseks on ajalooline hunnide kuningas Attila, kelle juhtimisel see väike rändhõim saavutas 5. sajandil oma võimsuse tipu, valitsedes Mustast merest Reini jõeni ning kavatsedes vallutada ka Rooma. Ooper räägib Attila vallutusretkest, mille nurjab tema vastu suunatud vandenõu ja hukkumine oma naise käe läbi.

PromFesti ooperilavastused muudab eriliseks see, et iga lavastuse peaosades on eelmiste Klaudia Taevi nim. ooperilauljate konkursside parimad. Konkursi võitja saab lisaks rahalisele preemiale võimaluse nimetada oma unelmate roll mistahes ooperis. Ja juba kahe aasta pärast jõuabki nimetatud ooper, laureaatidega peaosas, Endla teatri lavale.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman