Baltoscandal 2018: "Klatwa" (Needus)

Teater: Rakvere Teater
Autor: TEATR POWSZECHNY / OLIVER FRLJIć (Poola)

TEATR POWSZECHNY / OLIVER FRLJIć  (Poola)
"Klatwa" (Needus)

L, 7.7.2018 kl 21.30
Suur saal

Horvaatia lavastaja ja näitekirjanik Oliver Frljić on Euroopa kriitilise draama esindaja, kes julgelt tõstab teemadeks keerukad sotsiaalsed ja poliitilised küsimused. Näidendi "Klatwa" ("Needus") kirjutas 1899. aastal Poola näitekirjanik ja renessansimees Stanislaw Wyspianski. See teos oli Poolas pikalt ebapopulaarne tänu vastuolulisele teemale: külatüdruk saab kohaliku katoliku preestriga lapsed. Oliver Frljić lõi Wyspianski näidendi põhjal provokatiivse, liigutava ja intelligentse analüüsi kunstniku vabadusest rahvusliku teokraatia tingimustes. Lavastus töötleb motiive Wyspianksi näidendist ja loob mitmetasandilise pildi moodsast religioossusest ja mittereligioossusest. Tegutsedes osana teatri masinavärgist, kus on omad hierarhiad, allumise ja alanduse mehhanismid, arutlevad lavastuse loojad, kas nemad suudavad saada üle hirmust autoriteedi ees või sellele lausa vastu astuda.

Teater Powszechny oli esimene teater mis pärast Teist maailmasõda Varssavis tegevust alustas. Peaaegu seitsekümmend aastat on selles teatris arutletud moodsa maailma üle ja jätkatud prominentsete Poola teatrikorüfeede traditisoone. Igal hooajal on Teater Powszechnys vähemalt 8 esietendust. Nad püüavad järgida oma maja parimaid traditsioone ja näidata nii kaasaegseid lavastusi kui klassika loovaid tõlgendusi. Nad ärgitavad oma vaatajaid arutlema päevakajalistel teemadel, mitte lihtsalt kaasa noogutades vaid esitades kaalutletud argumente, provotseerides, rõhutades teemasid, mis avalikust arutelust kõrvale jäävad. Teater töötab tuntud lavstajatega ja noorte kunstnikega, kellele antakse võimalus oma visioone arendada. Üha rohkem tehakse koostööd välismaiste lavastajatega, kellest paljud töötavad Poolas esimest korda.

 

Lavastaja: Oliver Frljić
Dramaturgid: Agnieszka Jakimiak, Joanna Wichowska, Goran Injac
Valguskujundus: Jacqueline Sobiszewski
Kostüümikunstnik: Sandra Dekanić
Stenograafia: Małgorzata Dzik
Lavastaja-assistendid: Mateusz Atman, Jakub Skrzywanek
Osades: Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Maria Robaszkiewicz, Barbara Wysocka, Julia Wyszyńska, Jacek Beler, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor
Inspitsient: Kuba Olszak

Kestus: 80 min.
Keel: poola keeles, eesti ja inglise keelsete subtiitritega
Ainult täiskasvanutele!
Kasutatakse valju muusikat ja stroboskoopi.Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman