Ameerika piison

Teater: Ugala Teater
Autor: David Mamet
Lavastaja: Janek Vadi
sõnalavastus
Esietendus 5. aprillil 2012 väikeses saalis

Tõlkija: Triin Sinissaar (Originaalpealkiri: American buffalo)
Kunstnik: Liisa Soolepp
Osades:
Tarvo Vridolin, Andres Tabun, Rait Õunapuu (TÜ VKA teatrikunsti 9.lennu üliõpilane)

Tempoka ja humoorika loo peategelasteks on kolm meest, kellele kukub kätte võimalus saada rikkaks ja õnnelikuks, unustada mured ja teostada oma unistused. See võimalus ei ole muidugi kõige ausam ja seadusekuulekam, kuid nad haaravad sellest kinni. Kuidas nad sellega hakkama saavad ning mida nad sellest õpivad?

Lavastaja Janek Vadi sõnul tiirleb lugu küll ümber röövi, aga tegelikult on selles näidendis väga oluliste teemadena sees ka sõprus ja usaldus, petmine ja andestamine ning vajadus olla kasulik. “Selles huumorikas loos lähevad meestel asjad ühel hetkel omavahel väga kuumaks, aga lõpuks on neile ikkagi oluline hoida kinni sellest poest ja sõprusest, sest see on neile eluliselt vajalik ja kõik mis on sellest väljaspool on keeruline ja hirmutav” ütles Janek Vadi. “Ameerika piison” on Janek Vadi esimene lavastus. Loo pealkiri vihjab läbi ajaloo Ameerika kauneimaks mündiks peetud viiesendilisele, mille ühel küljel on Ameerika piisoni kujutis.

Õpetussõnu jagab oma jooksupoisile Bobby'le ka üks peategelane Don: "Sest vaata Bobby: äri on üks asi ja sõprus on teine asi. Ja kui sa tänaval ringi käid, siis sa kuuled veel nii mõndagi, aga peamine on see, et sa pead teadma, kes on su sõbrad ja kes sind kuidas kohtleb. Kõik muu on jama."

Ameerika näitekirjanik, stsenarist, lavastaja ja filmirežissöör David Mamet on saanud tuntuks oma omapärase stiili ja dialoogiga, millele on antud isegi nimetus "Mamet speak" (Mameti kõnepruuk). Pulitzeri preemia laureaadi Mameti (sündinud 1947) näidendeid on Eestis varemgi lavastatud, "Ameerika piisonit" on etendatud Tallinna Linnateatris.Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman