ARM | ARU: Lavakava Shakespeare'i ainetel

Teater: Theatrum
Theatrumi Stuudio etendus laupäeval, 17. detsembril 2016 Theatrumis

Juhendaja Lembit Peterson
Osades Triin Kadaja, Karl Poll, Karl-Joosep Ilves, Johanna Aus, Katrin Kullo, Karl Valkna, Theodor Tabor, Margaret Sarv, Kristjan Üksküla, Henri Otsing, Maria Teresa Kalmet, Tiina Adamson

„Näitleja kodumaa“ – nii on teatriringkondades öeldud William Shakespeare’i loomingu kohta. Tema näitemängud piirnevad ühest otsast rämeda, teisest pühaga, ühelt küljelt luule, teiselt luuluga. Koomilise ja traagilise vaheldumine tõstab teksti pideva mitmetasandilisuse omakorda kõrgemasse dünaamikasse, hingamisse. Ning näitleja asi on tabada seda hingetõmmet – seda hinge, mis sünnib tõelises tegelases – ja ta elama panna.

Peagi lõppev aasta märgib täpselt nelja sajandi möödumist „Avoni bardi“ surmast, mis on olnud ka üheks inspiratsiooniks lavakava „ARM|ARU“ loomises: mitte pühitseda surma, vaid tähistada elu – elustada tähis teatriloos. Ent peamine ja põhimine teema, mille prismas kulgend kogu tööprotsess, on olnud armastus ja selle avaldumisvormid Shakespeare’i loomingus. Nagu pealkirigi osutab, lasub eriline fookus armastuse ja intellekti vahekorral, mis kipub olema kord teineteisse hägustumine, kord jälle vastasseis. Kas kaaluda peaga ja otsustada südamega või vastupidi? Vaadata arusilmadega, ent kuulata armukõrvadega?

Nõnda püüab lavakava armastuse läbi tabada ja kuuldavaks tuua teatud läbilõike Shakespeare’i maailmadest. See bricolage’ina loodud kompositsioon neljateistkümnest näidendist ja seitsmest sonetist on üles ehitatud omalaadse koondloona Shakespeare’i süžeedest. Jääb lahtiseks, kas selles on näha mingi arhetüüpne „Shakespeare’i lugu“, mis hoovab näidendist näidendisse. Läbiva niidina on aga kogu kaleidoskoopne tegevustik põimitud nelja tegelase ümber, keda tunneme sonettidest: armunud Autor, tema kallis Sõber, armastatud (Tõmmu) Daam ja kibestav Rivaal.

Lugu algab Ardeni metsast, eedenlikust pelgupaigast, kus tsivilisatsiooni reeglite tinglikkus on paljastatud. Selle „suletud aia“ pind on aluseks kõigele, mis järgneb.


Theatrumi Stuudio

Theatrumi Stuudio sündis 2013. a sügisel VHK teatrikooli vilistlaste ja sõprade soovist jätkata teatri kui kunstiliigi ja tunnetusvahendi tundmaõppimisega. Sellest ajast saati on töö näitekunsti põhialustega kulgenud eeskätt laboratoorses vormis Lembit Petersoni kui Stuudio ellukutsuja juhendamisel. 

Stuudiolased tänavad toetuse eest oma lähedasi ja kõiki, kes on panustanud “ARM|ARU” protsessi.

Piletid (7/5 EUR) saadaval tund enne algust kohapeal. 


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman