ACCORD! 2014: La Promenade / Jalutuskäik

Teater: Theatrum
Autor: Robert Walser
Lavastaja: Cristophe Maltot

Kompanii ARTICULE (Prantsusmaa) külalisetendused Theatrumis 1., 3. ja 4. novembril kell 19.00 Robert Walser "La Promenade / Jalutuskäik"
Lavastaja Cristophe Maltot
Osades: Philippe Lanton ja Romain Dutheil (Prantsusmaa)
Ühevaatuselist lavastust mängitakse prantuse keeles, eestikeelse tõlkega.

Ainulaadse kirjaniku jälgedes ehk... Kuidas liikuda kirjalikult tekstilt teatrilavale ja teatrist kirjanduslikule lavale.
Lavastaja Cristophe Maltot: "Sihitus viib otse sihile…" on kirjanik Robert Walseri suhtumine kuni viimase jalutuskäiguni lumisel jõulupäeval 1965. a, mil tema keha variseb ta jälgederea lõpul puutumatu lume vaikusse, nagu punkt lause lõpus. Ta oli kirjutamast lakanud alates paigutamisest Herisau’ psühhiaatriahaiglasse 1933. aastal. Nüüd oli ta teinud oma viimse jalutuskäigu. Tema lumes lamav keha näib olevat leidnud "koha ja idee" nagu Rimbaud’ seda mõistis.

Jalutuskäik oli juba pikka aega olnud tema kirjandusliku loome tugi, jätk ja olemus. Tema kirjatööd järgisid tema jalutamisi. Kuni kokkuvarisemiseni, lumme kadumiseni. Tõepoolest, juba mõne aasta eest oli pliiatsimeetod ja tema mikrogrammid valgel lehel tema kadumist ette kuulutanud.
Robert Walseri stiil on ainukordne, ta on ebaharilik autor, irooniline, marginaalne, kummaliselt alandlik. Aeglases, rahulikus, mõõdetud rütmis nii jalutuskäigul kui proosas, pidigi ta lõpuks maastikku sulanduma.

Näidendi kokkuvõte
Kodulinna äärekvartalites uidates möödunud päev jätkub kirjatööga. Oma mansardkorruselt varastel hommikutundidel lahkunud jalutaja naaseb sinna pimeduse langedes. Teekonnal on tal mitmeid lustakaid kohtumisi (raamatupoodnik, pankur, riukalik rätsep, maksukoguja, proua Aebi, hulkuv koer, nn endine näitlejanna, tulevane lauljatar jne). Autor kirjeldab paiku, mida ta läbib ja jagab meiega oma tundeid-mõtteid, näiteks pagarikoja sildi, müriseva mootoriga auto, puude langetamise, arhitektuuri või siis kuusemetsa üle… ta peatub sageli ja kuulatab… hetk mõtiskluseks. Kunagi ei unusta ta oma lugejat või ehk hoopis öelda publikut, kelle poole ta pöördub...
See jalutuskäik hõlmab kogu elu, koosnedes banaalsustest, fantasmagooriatest, armastusväärsustest, läbikukkumistest, rõõmudest, üksildusest ja naerudest.
Mõneti meenub Unistaja tegelaskuju Theatrumi mängukavas olnud Dostojevski "Valgetest öödest".

LISAKS:
http://et.wikipedia.org/wiki/Robert_Walser
http://wwx.postimees.ee/240508/esileht/ak/332737.php


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
September 2021
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman